Hayvancılık Hibe Destekleri 2018 Yılında’da Devam Ediyor

Hayvancılık 2018 hibe destekleri verilmeye devam ediyor. 2017 yılında yayınlanan yönetmeliğe göre bu yıl da hayvancılık hibeleri verilmeye devam etmektedir. 5 yıl geri ödemsiz hayvan kredisi konusunda destek almak isteyen ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçilere verilecek olan hayvan hibe kredisi Resmi Gazete’de yayımlandı ve çiftçiler için müjdeli bir haber verilmiş oldu. Büyük ve küçükbaş hayvanlar için verilecek olan hibelerin hangi şartlarla verileceği açıklandı. 11 Mart 2017 tarihinde yürürlüğe giren Resmi Gazete’deki şartlar 2018 yılında da geçerli olmaktadır. Kırsal alanlarda yaşayan ve çiftçilik yapanlara devletin vereceği destek olarak açıklanan bu geri ödemesiz hayvan hibeleri yeni işletme kurmak isteyen çiftçiler için umut ışığı olmaktadır. Bu kredi kapsamında İpek böceği, koyun, keçi, teke, düve, manda, ördek, kaz, hindi gibi hayvanlar için yeni ve modern tesislerin kurulması ve hayvancılığın ilerlemesi amacıyla yapılmaktadır. Bu hayvan hibelerinde kredi oranları %100 ile % 60 oranında değişmektedir.

Hayvan Hibe Projesi Nedir ve Oranları Nelerdir?

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 11 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ve yürürlüğe giren geri ödemesiz hayvan kredisi ile kırsal kesimde daha önce açılmış tesisi bulunan veya yeni tesis açacak olan ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçilere devletin verdiği bir kredidir. Bu kredinin geri ödemesiz olması yeni iş kurmak isteyen çiftçilerin modern tesisler kurması ve daha önce kurulmuş olan tesislerin de geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bütün bu çalışmaların sonunda ülkemizde hayvancılığın geliştirilmesi ve yerli hayvan tüketilmesi amaçlanmaktadır. Bu proje kapsamında verilecek olan hibe kredisine ÇKS’ye kayıtlı olan tüm çiftçilerin başvurma hakkı bulunmaktadır. Bakanlığın belirtmiş olduğu şartları yerine getiren çiftçilerin bu kredilerden yararlanması mümkün olmaktadır. Hayvan Hibe kredisi projesinde verilecek hibe oranları şu şekilde sıralanmaktadır.

  • İpek böceği yetiştiricileri için % 100 hibe desteği verilecektir.
  • Damızlık düve, koç, teke ve manda alımları içi % 50 hibe desteği verilecektir.
  • Damızlık kaz, ördek ve hindi alımlarında ise % 75 hibe desteği verilecektir.
  • Arı yetiştiriciliğinde ise verilecek miktar % 60 olacaktır.
İLGİLİ:  Evlilik Kredisi Başvuru Şartları ( Devlet Destekli )

Hayvan Hibe Kredisi İçin Başvurulara Nereye Yapılacaktır?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilecek olan Hayvan Hibe Kredisi için öncelikle çiftçilerin ÇKS’ye kayıtlı olmaları gerekmektedir. Bu sisteme kayıtlı olan çiftçilerin Bakanlık tarafından belirtilen tarihler arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine yapılabilmektedir. Bu başvuruların yapılmasının ardından hazırlanan projelerin de yine aynı başvuru merkezlerine yapılması gerekmektedir. Verilen projelerin incelenmesinin ardından hibe verilecek işletme sahipleri açıklanmaktadır. Bu açıklamanın ardından Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yatırım projesi sahibi çiftçilere hayvan alımı ve yatırım projesini destekleme amaçlı hibelerin ödenmesi Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. 2018 ve 2019 yılında geçerli olacak hayvancılık hibe destek projesi ödeme oranları Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Bu iki yıl için yapılacak olan hibe alımları için Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının açıklayacağı başvuru tarihleri takip edilmeli ve bu tarihler arasında başvurular yapılmalıdır. Bu proje kapsamında alınacak olan güncel ödeme miktarları da yine Bakanlığın sitesinde açıklanmaktadır.

[Toplam:1    Ortalama:3/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*